У світ вийшло нове видання “Народні балади Закарпаття”, підготоване фольклористом Іваном Сеньком


міжгірський район
(всі новини)


Не завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.


село келечинФольклор Закарпаття багатий і неповторний, що обумовлено його унікальною історією та геополітичним розташуванням.

Особливе місце посідають у ньому народні пісні-балади. Українські народні балади відносяться до одного з найскладніших видів усної народної творчості.В них змальовуються будь-які життєві події, а саме: духовні, побутові, суспільні тощо. Майже не існує теми, яку неможливо було б оспівати в баладах.

Основою тематики українських народних балад часто є фантастичні, незвичні події. Дослідники цього виду творчості виділили одну суттєву особливість – трагізм. Закінчення балад часто нещасливе. Відтворення гострих конфліктів та емоцій у момент найвищого психологічного напруження, викликають глибокі зворушення та співчуття. Що особливо цікаво й важливо, в баладі розкривається національний характер героїв, описуються обряди і звичаї, побут, змальовується певна історична епоха, передається її дух, характер.

Свого часу величезний вклад у дослідження цього жанру зробив відомий фольклорист не лише України, а й слов’янського світу Петро Лінтур, який у 1959 році видав книгу “Народні балади Закарпаття”. Вона була першою збіркою баладних пісень в Україні. До неї ввійшло сорок чотири класичні тексти. Передмова про тематику та жанрові особливості балад дають підставу називати це видання науково-популярним. Оформлення збірки здійснене Антоном Кашшаєм та Федором Манайлом, що неабияк її прикрасило, зробило подарунковою. Уже в 1966 році книжка, доповнена багатьма варіантами пісень та кваліфікованими примітками, була видана Львівським університетом ім. Івана Франка.

В 2013 році у Всеукраїнському державному видавництві “Карпати” вийшло чергове видання збірки. Упорядник та автор всупної статті кандидат філологічних наук, знаний фольклорист України Іван Сенько. Він зберігає структуру збірника 1959 року, розширює зміст текстами видання 1966 року. У своїй передмові “Знакові зустрічі на перехресті слов’янських культур” Іван Сенько торкається питання прадавньої історії слов’янських народів, їхньої прабатьківщини, робить огляд наукових праць визначних славістів як Росії, так і Європи, дає стислу характеристику їхнім роботам. Зокрема, згадуються Петро Богатирьов, Юрій Соколов, Володимир Гнатюк, Яків Головацький, Іржі Горак та інші вчені. Значну увагу автор приділяє науковій діяльнисті фольклориста Петра Лінтура та його збірнику “Народні балади Закарпаття”, дає йому високу оцінку.

Петро Лінтур у статті “Народні пісні-балади Закарпаття” робить огляд творчого доробку відомих славістів світу, характеризує свою збірку, а головне, дає вичерпне грунтовне визначення жанру балади, розкриває її особливості, аналізує деякі твори за різними критеріями: сюжетом, тематикою тощо.

Балади, що ввійшли до окремих розділів книжки, Петро Лінтур умовно ділить за тематикою. Це, зокрема, такі розділи: “З давніх давен”, “Про турецьку неволю”, “Про опришків” та “З недавнього минулого”. Примітно і важливо, що пісні друкуються такими, як записані з вуст народу. Унікальність і цінність цього видання в тому, що воно доповнене розділом “А пісня має два крила – слово й мелодію”, у влучній назві якого справедливо стверджується важливість мелодії у пісні-баладі. Тому в додатку, підготовленому Тетяною Росул та Іваном Хлантою, подаються майже до всіх текстів вірогідні мелодії, що звучали і збереглися донині у тих населених пунктах, де вони були записані.

Цей збірник на сьогодні за тематикою та художньою довершенністю текстів є найповнішим виданням балад Закарпаття.

2014-11-20
переглядів: 2887
джерело: Володимир Мишанич

додати коментар (тільки українською мовою, до 1000 літер):

автор:
коментар:

коментарі(0):

останні пропозиції:

свіжі відгуки:

найпопулярніші:email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.