Володимир Зеленський: Прийде весна, будемо саджати! ДОВІЧНО!

Як Міжгірський район і децентралізація розминулися на півдорозі або чи бути об'єднаним громадам на Верховині?


міжгірський район
(всі новини)

карта сайту

Погода

Не завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.

Hosting Ukraine

міжгірщина


Як Міжгірський район і децентралізація розминулися на півдорозі або чи бути об'єднаним громадам на Верховині?

Початок цього літа на Закарпатті виявився жвавим на суспільно-політичні події.

Передусім, варто відмітити перші кроки Закарпаття на зустріч реформі децентралізації - подачу на розгляд обласної ради проекту Перспективного плану створення спроможних об’єднаних територіальних громад. Чи були ці кроки добровільними чи місцевих чиновників "підштовхнули", вказавши на орієнтир, хтозна?

Однак, без перебільшення можна сказати, що відставка Геннадія Москаля, який відкрито висловлювався проти цієї реформи та до останнього вперто тримав рубіж оборони усі ці роки, без сумніву дала "зелене світло" урядовцям, які мабуть, ні для не секрет, не знали, як зрушити з місця процес об'єднання громад на Закарпатті за часів його одіозного очільника.
Тож довго не чекаючи, користуючись нагодою, Мінрегіон напочатку червня скерував до ОДА свій проект Перспективного плану створення спроможних об’єднаних територіальних громад Закарпатської області, за яким на Закарпатті має бути створено рівно 40 об'єднаних громад із урахуванням існуючих.Результат не забарився: Карпатами почали ширитися, з одного боку, заяви на підтримку таких починань, з іншого боку, претензії та обурення від представників органів місцевого самоврядування, які не знайшли свої громади у числі запропонованих міністерством.
Серед останніх першим у медійній площині на такий проект Мінрегіону відреагував Синевир - третій за чисельністю населений пункт у Міжгірському районі, що налічує 5 тисяч мешканців.

Ситуація із Синевиром є яскравим та чи не єдиним прикладом того, як чиновники з Києва "наосліп" і всупереч здоровому глузду можуть зліпити об'єднані громади на Закарпатті на догоду окремим особам.

Але про все по черзі ...

Міжгірський район є типовим гірським районом, який як і всі йому подібні виживає на дотаціях з держбюджету.
Тут є характерне для усіх закарпатців небажання слухати один одного і йти один одному на уступки, є своя "політтусовка", яка диктує решті свої умови, є свої темники. Одним словом типова для Закарпаття картина.

Тож нічого дивного, що Міжгірський район і децентралізація розминулися на півдорозі, так і не зустрівшись.

До складу цього району входять 22 сільські ради і 1 селищна рада. Жодної об'єднаної громади у цьому гірському районі досі ще не створено. Хоча певні спроби і намагання все ж були.

Той же Синевир ще в далекому 2014 році запропонував сусіднім селам - Колочаві, Негрівцю і Синевирській Поляні об'єднатися навколо Синевира, однак жодна з громад не пішла одна одній на зустріч.

Районний центр - селище Міжгір'я (близько 10 тисяч населення) спробував приєднати до себе сусідні Лозянське та Вучкове, проте усе зупинилося на етапі "погодження" Закарпатською ОДА.

Свою громаду мали намір створити у Майдані та об'єднати навколішні 7 сільрад, однак далі громадського обговорення справа так і не пішла.

На цьому будь-які намагання змінити існуючий лад у районі зазнали краху. Будь-які подальші кроки у цьому напрямку ніхто не вважав за доцільне робити, оскільки аргументи Геннадія Москаля були більше ніж переконливі.

Розуміючи, що в цій битві не перемогти, більшість знизила плечима і здалася.

Проте зміна керівництва Закарпатської ОДА відкрила новий плацдарм для просування цієї реформи.

Окрилений Мінрегіон, не гаючи часу, скинув з київської гори свій проект Перспективного плану. За задумом міністерства Міжгірський район мав бути представлений 3 об'єднаними громадами: Міжгірською, Колочавською і Пилипецькою.


До складу Міжгірської із центром у смт Міжгір’я повинні увійти населені пункти Міжгірської селищної ради, Верхньобистрянської, Вучківської, Голятинської, Лісковецької, Лозянської, Майданської, Новоселицької, Присліпської, Репинської, Соймівської, Торунської сільських рад.

До складу Колочавської із центром у Колочаві повинні увійти населені пункти Колочавської, Негровецької, Синевирської та Синевирсько-Полянської сільських рад.

До складу Пилипецької із центром у Пилипці повинні увійти населені пункти Пилипецької, Буковецької, Ізківської, Келечинської, Нижньостуденівської, Річківської, Тюшківської сільських рад.

У цьому проекті синевирців розгнівило те, що урядовці пропонують включити усі села Тереблянської долини в межах Національного природного парку "Синевир", у тому числі село Синевир, до Колочавської ОТГ з адміністративним центром у Колочаві.

Попередні варіанти проекту Перспективного плану передбачали, що за умови створення однієї ОТГ на Тереблянській долині у межах НПП "Синевир", її центр за усіма показниками доцільно створити саме у Синевирі. Для цього вже проводилася відповідна робота. Зокрема, було досягнуто домовленості про облаштування у селі поліцейської станції патрульної поліції, збільшено автопарк сільського пожежного рятувального поста.

Тоді депутати висловили ряд зауважень стосовно запронованого формату об’єднання та відмітили, що він має суттєві недоліки, зокрема, пропозиція щодо центру майбутньої ОТГ не відповідає Методиці, не враховує географічний фактор, який для гірського району має бути, на їх думку, домінантним.

Збоку, така позиція, враховуючи гірську специфіку, здається більше ніж переконливою, адже до прикладу, якщо дивитися на карту Колочавської ОТГ (за пропозицією Мінрегіону), то відстань від Колочави до найвіддаленішого села Свобода (нині Синевирсько-Полянська сільська рада) складатиме близько 50 кілометрів.

І як, скажіть, панове з Києва, горяни з цього високогірного села будуть долати таку відстань до центру ОТГ, особливо взимку? На санях з оленями?

На думку місцевих, тут не обійшлося без впливу окремих можновладців.Передусім, челядь згадує колишнього депутата Верхової Ради України знаного і впливового колочавця Станіслава Аржевітіна, який створив із Колочави бренд "села 10 музеїв".

Інші вказують на колишнього голову Міжгірської РДА, екс Колочавського сільського голову, а нині депутата Закарпатської обласної ради від фракції БПП Василя Худинця, котрий є мешканцем тієї ж Колочави, і сьогодні активно лобіює її інтереси у верхах, використовуючи депутатський мандат і працюючи в Асоціації органів місцевого самоврядування "Єврорегіон Карпати – Україна". До слова, останній там уміло пристосувався і не соромиться "пиляти" грантові кошти для Колочавської сільської ради.

Мабуть, амбіції у Колочавського сільського голови ще залишилися і посада голови Колочавської ОТГ для нього виглядає привабливою, то ж про своє політичне майбутнє він не забуває.

Виступаючи проти такого проекту у Синевирській сільській раді депутатська більшість в якості альтернативи ініціювала пропозицію щодо створення Синевирської ОТГ у складі населених пунктів Синевирської сільської ради та Синевирсько–Полянської сільської ради з центром у с. Синевир. Така громада за задумом охоплюватиме 6 населених пунктів, загальною чисельністю населення 7 тисяч мешканців, матиме економічний та туристичний потенціал, а відтак повністю відповідатиме Методиці Кабміну.

Більше того, депутати звернулися із зверненням до Закарпатської обласної ради та Закарпатської обласної державної адміністрації з проханням врахувати думку синевирців щодо створення окремої Синевирської ОТГ та залучити їх до консультацій.

Проте, вже 25 червня, т.в.о. голови ОДА Іван Дуран підписав розпорядження про направлення проекту Перспективного плану формування територій громад Закарпатської області для схвалення на черговій сесії Закарпатської обласної ради.

Дива не сталося ... Синевирців не почули ... Як не почули й інших представників сільських, селищних рад, громадських організацій та й, власне, експертне середовище.

Як видно, поданий проект розроблявся поспіхом, без широкого громадського обговорення та залучення представників органів місцевого самоврядування та потенційних ОТГ. Запропонована редакція, за виключенням деяких моментів, по своїй суті дублює проект Мінрегіону. У проекті - рівно 50 об’єднаних територіальних громад, з них – 7 існуючих та 43 потенційні.

Чи задовольняє такий проект усі громади? Чи відповідає він Методиці? Чи отримав він схвальні відгуки від експертів та представників громадянського суспільства?

Ймовірно, що над цими питаннями навряд чи хтось взагалі задумувався в ОДА.

Звичка приймати важливі, а іноді й "доленосні" для області рішення за вказівкою зверху або в колі тих, хто постійно "киває головою" й з усім погоджується, на Закарпатті закоренилася ще з давніх давен.

Вочевидь, ніхто не хоче критики на свою адресу та не збирається, як-то кажуть, "іти на рожен", тому дискусії та обговорення у широкому форматі з цього питання й не було. Та й час, піджимав ...

Маловірогідно, що така дискусія взагалі матиме колись місце. Навіть при новопризначеному голові ОДА Бондаренку І.С. ...

Останній, начебто, відкликав поданий попередниками проект, і з цього приводу вже встиг створити міжвідомчу робочу групу з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів у Закарпатській області, яка має подати "відповідні пропозиції" облдержадміністрації та Мінреґіону.

Чи кардинально змінилася ситуація, запитаєте ви?

Аякже ... Це ж усе змінює! Ви ж, мабуть, чули про інтенсивну роботу цієї групи і її гастролі по області, проведене жваве обговорення ... Що, не чули? І я не чув ...

Та нащо воно їм здалося?! Людей треба тримати в незнанні та невіданні. Дізнаються постфактум, коли рішення уже буде прийняте. Нічого їм свого носа у чужі справи совати. Будуть жити так, як скажемо...

Висновок, звідси один: здається, чиновникам в ОДА та в облраді просто-напросто "слабо".

Все ж, якщо відкинути нотку іронії, то провести відкриті зустрічі з громадськістю та представниками сільських рад хоча б одного району не так вже й складно, й цілком реально. Та й Закарпаття невелике - усього лише 13 районів. При бажанні за два тижні можна спокійно впоратися й охопити всю область: побачити, чим живе кожен район, почути його мешканців, розібратися, хто з ким хоче об'єднуватися, а хто з ким ні, і чому.

Але найважливіше з цього усього: пояснити людям, які зміни несе децентралізація.

Бо до цього, пересічні закарпатці, які "всюди і водночас ніде", абсолютно нічого не знають про цю реформу і легко піддаються на різноманітні закиди. На жаль, в Мінрегіоні своєї Уляни Супрун, яка б розвінчувала міфи про об'єднання громад, немає.
Насправді, це питання, без перебільшення, надзвичайно важливе. І чим швидше кожен із нас це зрозуміє, тим швидше ми оговтаємося і станемо на ноги.

Рішення про об'єднання приймається не на рік і не на два. Це не шлюб: пожили-пожили й розійшлися. До цього питання треба підійти зважено й обдумано. Тим більше, коли дороги назад немає.

Чи є ця реформа порятунком для села? Гадаю, що так. Бо для того, аби щось зробити у своєму селі, місцевій владі треба мати на це кошти. Власних коштів у місцевих рад майже не має. Податки, що платять люди, у більші мірі йдуть у держказну. Далі з Києва чиновники вирішують – кому і скільки дати. Часто рішення, чи дати на місцеві потреби гроші – приймаються через "відкати", що породжує корупційну складову на всіх рівнях державної влади – в міністерствах, в обласних і районних адміністраціях. Ще частіше голови районних адміністрацій та районних рад приймають рішення про виділення коштів лише для "своїх" сільських рад, при цьому відкрито ігноруючи потреби інших.

Міжгірський район у цьому плані не виняток.

Розподіл коштів із районного бюджету тут відбувається за принципом "тому дам, а тому не дам". Здебільшого кошти йдуть на потреби одних і тих же населених пунктів. А це Міжгір'я, Колочава, Пилипець. За дивним збігом останні роки керівні посаді у районі обіймали та й обіймають вихідці або мешканці саме з двох перших сіл. Ще дивніше, що саме ці три населені пункти хтось зверху хоче зробити центрами майбутніх ОТГ.

До прикладу, чинний голова Міжгірської районної ради Василь Щур не гребує допомагати коштами із районного бюджету своєму однокурснику і товаришу Василю Готрі - Пилипецькому сільському голові. Останній відкрито не заперечує проти допомоги голови райради, постійно нагадуючи мешканцям про його підтримку.

Водночас, інші села можуть розраховувати на "пособіє" лише за певних умов і то, якщо їх очільники зможуть домовитися і гарно попросять.

Взагалі, якщо говорити про публічність, то в Міжгірському районі про таке явище не чули. Тут роблять так, як робили до них. Усіх усе влаштовує. Змінювати ніхто нічого не збирається, у тому числі громадськість, яка правду кажучи, тут спить і сліпо нічого не бачить, та лише інколи де-не-де дасть про себе знати.

Інформації про діяльність райдержадміністрації та районної ради, а також переважної більшості сільських рад району у публічному доступі ви майже не знайдете, бо її просто-напросто немає.

Вебсайт Міжгірської районної ради у мережі Інтернет (http://mizg-rada.gov.ua/) взагалі не працює, а наявність сторінки у Міжгірської райдержадміністрації (http://www.m-rda.gov.ua/) зовсім не свідчить про її відкритість: останні розміщені там документи і нормативні акти датуються ще 2014 роком (!).

Спільне друковане видання Міжгірської районної ради та Міжгірської райдержадміністрації - газета "Верховина" більше схоже на жовте видання: сухий фактаж без жодної критики, історії людей з гірської глибинки, і традиційно, остання шпальта привітання та співчуття.
Інше районне друковане видання "Міжгір'я онлайн" радше є інструментом для ведення політичної агітації та пропаганди окремих чиновників і їх "добрих справ", а ніж джерелом об'єктивної інформації про діяльність влади.

Аналогічна ситуація з інформаційною політикою у Міжгірської селищної ради. Її сайт (http://mizhhirya.com.ua/) віднедавна теж перестав працювати. Тож ознайомитися із діяльністю цього органу місцевого самоврядування бажаючим зась.

Потенційний центр Пилипецької ОТГ - Пилипецька сільська рада теж не може похвалитися своїм сайтом (https://www.pylypets.org.ua/). Відомостей про прийняті радою акти там ви теж не знайдете, але хоча б дізнаєтеся останні новини або прочитаєте привітання.

Дещо вирізняється з-поміж побачених за своїм наповненням офіційний вебсайт Синевирської сільської ради (https://www.rada.synevyr.org.ua/). Там користувач дійсно зможе ознайомитися з документами ради, відомостями про закупівлі, дізнатися про громадські слухання, взяти участь в громадському опитуванні. Хоча він теж далекий від ідеального.

Потенційний центр Колочавської ОТГ Колочавська сільська рада взагалі сайту не має. Сім тисяч мешканців тут підписані на "БіБіСі" (прим. баба бабі сказала).

Ось вам і вся прозорість і відкритість.

І звідки людям черпати інформацію про діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування?

Так бути не повинно, особливо в епоху цифрових технологій.

Погодьтеся, що стара управлінська система вже себе повністю вижила та дискредитувала. Жодних зрушень ... Жодного бажання щось змінити ... Далі вже годі ...

Села вимирають. Сільська інфраструктура, що залишилася від радянських часів, на грані зникнення. Приміщення сільських рад, клубів, амбулаторій, садочків, шкіл усе потребує ремонту, не кажучи вже про суцільне оновлення.

Як показує 4-річна практика, об'єднана громада сама вирішує, що будувати, що ремонтувати, що робити з освітою, що робити з медициною, що робити з дорогами і так далі. У них є фінансова основа і незалежність. Вони працюють на себе і для себе, а не на когось. І ніхто їм зверху не сміє нічого вказувати. Що громади зароблять, які податки її мешканці сплатять, то у більшій мірі їх.

Так, є свої ризики. Не заперечую. Це більша відповідальність, це нові повноваження. Але ризики є всюди і в усьому.

Однак, якщо посадовці в органах місцевого самоврядування, особливо ті, що роками сидять в сільських радах, не готові брати не себе відповідальність - це означає, що їх час минув. З ними треба попрощатися.

Настав час докорінних, а не косметичних змін. Реформа децентралізації дає для цього всі важелі. Ось вам всі інструменти - вперед! Ініціюйте, збирайтесь, обговорюйте і приймайте рішення. Все у ваших руках. Ви ще маєте вибір. У добру путь!

Еее ніііі! Вони звикли, щоб їх просили, а коли не погодяться, то примусили зробити. При цьому зробити так, як хочеться їм, а не громаді.

Одним словом, як завжди знайдуться ті, хто хоче все споганити.

Тим часом, поки годинник невпинно тікає і наближає нас до місцевих виборів 2020 року (а можливо і до позачергових місцевих виборів), які вже точно мають відбутися за новим принципом і лише в об'єднаних громадах, у сільських рад залишається усе менше шансу, аби щось змінити і обрати собі доброго сусіда.

Тож дуже би радив усім сільським головам і депутатам, і просто небайдужим громадянам зібратися усім вашим селом і ознайомитися із проектом Перспективного плану об'єднаних громад, зробити для себе відповідні висновки.
Задайтеся питаннями.

Чому саме три об'єднані громади мають бути у Міжгірському районі - Міжгірська, Колочавська, Пилипецька?
Чому центрами трьох громад мають бути Міжгір'я, Пилипець, Колочава, а не, наприклад, Міжгір'я, Ізки, Синевир? Яке цьому обгрунтування? Хто за цим стоїть. Задумайтеся.

Може вже час покласти край "кумівству" між чиновниками?

Не даймо їм наживатися на простих людях і маніпулювали людською свідомістю. Включіть, нарешті, мізки і починайте думати.
Давайте всі замислимося, а може варіант із п'ятьма громадами є найкращим і найоптимальнішим для Міжгірського району і це компроміс для всіх?


1) Міжгірська ОТГ із центром у Міжгір'ї (Міжгірська селищна рада, Лозянська, Соймівська, Репинська, Вучківська сільські ради)

2) Майданська ОТГ із центром у с. Майдан (Верхньобистрянська, Голятинська, Лісковецька, Майданська, Новоселицька, Присліпська, Торунська сільські ради).

3) Ізківська ОТГ із центром в селі Ізки (Річківська, Тюшківська, Келечинська, Буковецька, Ізківська, Нижньостуденівська, Пилипецька сільські ради)

4) Синевирська ОТГ із центром у с. Синевир (Синевирська і Синевирсько-Полянська сільські ради)

5) Колочавська ОТГ із центром у с. Колочава (Колочавська і Негровецька сільські ради)


Як Міжгірський район і децентралізація розминулися на півдорозі або чи бути об'єднаним громадам на Верховині?

Як Міжгірський район і децентралізація розминулися на півдорозі або чи бути об'єднаним громадам на Верховині?

Як Міжгірський район і децентралізація розминулися на півдорозі або чи бути об'єднаним громадам на Верховині?


2019-08-02
переглядів: 4091
джерело: Гриць КОРШИНСЬКИЙ

ДОДАТИ КОМЕНТАР (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:


коментарі(15):

2019-08-27 знаток
тупорили голови сильрад

2019-08-09 Брехачам
Нащо брехати що остання інформація, документ на сайті міжгірського РДА були за 2014 рік ? Кому 2019 рік і 2014 то все одно, значить біда з тими людьми,слабі на голову

2019-08-08 Горе-реформаторам
А чому не можна з района зробити одну ОТГ?

2019-08-08 Брехачу
АдмініСРАЦІЯ ся узвала. шо правда очи коле.з реакціов с теся запоздили.ліпше глядати?на сайтови нич ниє. пустий як болото як і ви

2019-08-08 Брехач
Сього Гриця треба в суд подати за наклеп на сайт міжгірського РДА,сайт працює добре,а за 14 рік то стара версія сайту, треба ліпше глядати,а не публічно брехати що останній документ на сайті за 14 рік Гриця в гаагзький трибунал за брехню

2019-08-04 до вав
спитайте в сільського голови Куруца! Може за то що ймили його були на взятці?!

2019-08-03 До обгоаорення і роздумів
Можеш гаті май ниже зпустити при обгоаоренні оби в тебеся в гатинятах не залишилося то що обговориш,якись файно порозкладовав.

2019-08-03 Василь
Рветеся керовати громадами. А ви районі керівни ки для свого народу відкрилисьте хоть якийсь завод. Ви маслозавод у міжгірї просрали бо людий ізпойовати Треба хто ті керівники зробили у тюрму. А ми селяни мали би де здавати молоко та у Ізках був маслозавод ди є.Фару поапови дали. Доста били у ізках хижів. А болницю у Ізках пиринцю дали вби нищив ліс. Де ви Зеленські діячі. Чомусьте не прийшли у Ізки.Най пиринець відбудує больгницю кухню і проведе порядок на території больниці. Та не в єдному селі ци у центрі Міжгіря були заводи де зараз.У тюрму вас усіх

2019-08-03 Річківці
Я за Ізківську ОТГ, оби центр бив тамки. Нічого людям із Тюшки, Річки, Буківця і Келечина ходити у Пилипець, що там є? Ми не туристи оби на водопой на Шипот ходити. В Ізках у центрі є клуб - великоє двоповерховоє зданіє - готова адміністрація і всім людям близько. А Пилипець нич такого немає вби го центром робити. На самому краю громади. Ниякої відмінності із Ізками. В однакових умовах. Видно Готра ся підмазав із Щуром. Для наших людей неважно вби село известним било, главноє удобство. А туризм най ся розвиває у всіх селах.

2019-08-02 Народ
Треба вибрати головою ОТГ Черничку В.З В.Бистрого.Він настоящий бізнесмен

2019-08-02 Яна
Майданську ОТГ,не Шекета і не його людина сто процентів. Вони вже себе показали з свойов людинов у роботі,думаю люди оцінят їх роботу на виборах,має бути людина ЗЕ.

2019-08-02 для обговорення і роздумів
враховуючи специфіку Міжгірського району, ОТГ має бути 5! Скоріше за все вибори в ОТГ будуть вже цього року в кінці жовтня. Хто буде головами цих громад це вже вирішать люди на виборах. Можна зробити таке припущення, що: Міжгірську ОТГ очолить Щур В. або його людина;Майданську ОТГ Шекета А. або з його команди; Ізківську ОТГ Буришин М.;Синевирську ОТГ Чуп І.; Колочавську ОТГ Худинець В. або Маркусь В.... Такий прогноз... Чи справдиться і наскільки, скоро побачимо! Нехай це повідомлення не розцінюється як реклама нікому з кандидатів!!!

2019-08-02 Бистрий
Сночи нічов темнов о 21 20 дізельний ЗиЛ 131 віз крадену хащу із території Верхньобистрянського лісничества ур Повчова,а де був Лісничий що допустив таке нарушення, чи він у долі

2019-08-02 до Гриця
Добра пропозиція п"ять ОТГ у Міжгірському районі Закарпаття. Це цілком оптимально.

2019-08-02 Міжгірець
Цілком згоден по пяти ОТГ в районі, а саме по Міжгірській ОТГ. Правильно. Бо в цих нижче названих селах уже повний розвал. Чим швидше, тим краще. Голови сільрад вже повністю самовідсторони-лись від роботи для села, лише зарплати получають і тихо соплять у дві дирки та ждуть, щоб ще хоч чим довше їм платила громада за бездіяльність. А вони розпродують з сіл останнє. Ганьба!!!

свіжі новини:
(міжгірщина)

свіжі коментарі:
(міжгірщина)

всі коментарі

найбільше читають:
(міжгірщина)© Сергій Росада 2013-2021, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.