Володимир Зеленський: Прийде весна, будемо саджати!

"10 музеїв та 20 пам'ятників - один з них єдиний в Україні": село на Міжгірщині давно «охрестили» селом-музеєм


міжгірський район
(всі новини)

карта сайту

Погода

Не завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.

Hosting Ukraine

село колочаваМова про село Колочава, яке знаходиться у Міжгірському районі в межах національного природного парку «Синевир».

У центрі села Колочава ще з 2011 року стоїть єдиний у світі пам’ятник заробітчанам. Скульптурна композиція відображає сцену прощання чоловіка із сім’єю перед поїздкою на заробітки. Маленька донечка обіймає руками тата ніби намагається втримати, поруч - постать заплаканої вагітної жінки із малям на руках.
Такі сцени прощання, які увіковічнив у камені скульптор Петро Штаєр, у Колочаві традиційне явище. Відсутність будь-якого виробництва, а відтак і роботи, століттями жене закарпатців у світи у пошуках нелегкого хліба. «Ну та де у нас можна ще нормально заробити?» Традиційне питання місцевих жителів.
І відповідь на нього останніми роками таки знайшлася. І це – туризм, - сфера, як стимулює розвиток і економіки, і торгівлі, і культури, зазначається в дописі на сторінці Національний природний парк "Синевир" у соцмережі Фейсбук.

Територія села розташована в межах національного природного парку «Синевир», що гарантувало збереження природи, внесення букових пралісів до списку об’єктів ЮНЕСКО, а відсутність промислового виробництва зберегло повітря таким, «що не надихаєшся», як кажуть туристи.
Та окрім природної спадщини, дбають тут і про культуру. Яке ще село в Україні може похвалитися 10- ма музеями, 20-ма пам’ятниками. І, загалом, 50-ма пам’ятними об’єктами. Село про яке дослідник історії села Станіслав Аржевітін пише 10-ти томну історію, а режисери зняли десятки фільмів. Недарма ж Колочаву давно «охрестили» селом-музеєм.

Дбайливе ставлення до збереження історико-культурної спадщини стимулювало зацікавленість туристами краєм, а це в свою чергу – розвитку малого і середнього бізнесу в селі.

Вже біля сотні підприємливих жителів села знайшли свою нішу і успішно заробляють на цьому.
Ще більше ажіотажу навколо села зробила залучення грантових коштів у розвиток туристичної інфраструктури. Колочавська сільська рада взялася залучати грантові кошти у розвиток села. Разом з НПП «Синевир» успішно реалізували у 2018 році проєкт по облаштування місцевого мінерального джерела - боркуту, зробили його доступнішим для відвідувачів.

«Територія біля Колочавського родовища мінеральних вод вже століттями є найпопулярнішим і найгарнішим місцем для відпочинку, яке манить сюди сотні відвідувачів щодня. Облаштувавши його, ми зробили ще одну популярну локацію для туристів. А це в свою чергу ще більше приваблює гостей у наш регіон», - каже директор НПП «Синевир» Микола Дербак.

В рамках проєктів Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати- Україна» встановили інформаційні стенди для туристів у центрі Колочави, працюють над створенням атракційної пасіки… А для проведення фестивалів, якими славиться село, біля Колочавської загально-освітньої школи №1 активно будують культурно-мистецький центр в рамках проєкту «Світ карпатських розет – заходи із збереження унікальності культури Карпат» . Будівництво здійснюється за підтримки Європейського Союзу в рамках програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь –Україна 2014-2020. Мета проєкту – збереження культурної та історичної спадщини Карпат – традицій, ремесел, звичаїв, музики, архітектури.

За словами Василя Худинця, рамках проєкту передбачено спорудження та обладнання будівлі амфітеатру та конференц-залу.

«Це буде крита будівля амфітеатру в карпатському стилі - з каменю та дерева, - розповідає Василь Худинець. – Споруду доповнюватиме сцена, яку можна використовувати з двох сторін, залежно від кількості глядачів. Будівля амфітеатру також включатиме адміністративне приміщення та конференц-зал на 100 осіб. Вони при потребі можуть бути використані як виставковий зал. В селі Колочава регулярно проводяться різні культурно-мистецькі заходи, тож потреба в будівництві такого місця для їх проведення назріла вже давно».

Василь Іванович також розповів, що в рамках проєкту будуть також проведені фестивалі, тренінги, майстер-класи тощо. Тренінги будуть спрямовані на залучення і посилення компетенцій місцевих громад у збереженні та розвитку культурної спадщини. А також будуть проведені тренінги, на яких навчатимуть використовувати потенціал природи для промоції регіону, принципів організації заходів, особливо масових, на природоохоронних територіях.
Фестивалі та майстер-класи будуть відкритими для усіх зацікавлених сторін – місцевих мешканців, туристів тощо, адже їх мета - популяризація культурної спадщини прикордоння.

«Будівництво культурно-мистецького центру в Колочаві дасть серйозний поштовх для розвитку туризму в селі, – говорить голова Колочавської сільської ради Юрій Кливець. – Адже наявність амфітеатру та конференц-залу забезпечить розвиток фестивального та конференц-туризму. А це означатиме, що сільські садиби, готелі, кав’ярні, завжди матимуть клієнтів, з’являться нові робочі місця, і ще більше колочавців матиме можливість заробляти вдома».2020-03-09
переглядів: 299
джерело: Голос карпат

ДОДАТИ КОМЕНТАР (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:


коментарі(0):

свіжі новини:
(колочава)

свіжі коментарі:
(колочава)

всі коментарі

найбільше читають:
(колочава)© Сергій Росада 2013-2020, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.