До Нового року залишилось: 221 днів 14 годин 58 хвилин

Специфіка майбутніх місцевих виборів на Закарпатті


міжгірський район
(всі новини)


Не завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.


все закарпаття25 жовтня по цілій Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Цього разу вже, нарешті, не дочасні, не екстремальні (якими були останні президентські і парламентські), а нібито нормальні, планові. Проте це єдиний момент, котрий радує. Ясно, що ці вибори будуть тільки по формі схожими на ті муніципальні вибори, які відбуваються в Європі. Суть же їх буде зовсім інша, причому у кожній області – своя.

Закарпаття буде в цьому сенсі чи не найбільш специфічним регіоном. Це зумовлюється і нашим унікальним розташуванням, і крутими віражами нашої історії.

У1945 р. на Закарпатті, де панували ще цілком середньовічні устої, намагалися розпочати будувати соціалізм. Нічого з того, звичайно, не вийшло, хоча окремі елементи модернізації суспільства вдалося запровадити. За останні чверть століття, щоправда, той благенький шар цивілізованості значно потоншав і на поверхню знову став проступати ще середньовічний патріархальний субстрат з типовим для нього всевладдям кланів, міцними васально-сеньйоріальними зв’язками, династичними шлюбами, захмарними апетитами родових еліт і забитістю народних мас, котрі тікають світ за очі, поки ще не запровадили кріпацтво.

Благо, тікати у нас є куди, і валюта, що поступає в область від утікачів-заробітчан, лишається одним з головних чинників, котрий тримає закарпатську економіку поки на плаву. Падіння курсу гривні за великим рахунком вигідне цим заробітчанам і їхнім численним родичам – на відміну від мешканців східніших областей України. Хоча вкладати зароблені на Заході гроші в якийсь домашній бізнес стає усе більш ризиковано. То ж поступово величезна область перетворюється на своєрідний спальний район, куди повертаються тільки перепочити, посвяткувати, повирішувати сімейні проблеми. А питання життєзабезпечення все більше і більше вирішують на Заході. Закарпаття давно вже економічно інтегрувалося до Європи. Про якусь політичну чи культурну інтеграцію наразі не йдеться. Точніше – ідеться, але переважно на рівні розмов, до практичного втілення яких ще досить далеко.

Ради на Закарпатті більше нагадують середньовічні станово-представницькі органи (грубо кажучи – боярські думи, де кожний може потрясти бородою і потішити власне самолюбство, але то все мало на що впливає), аніж сучасні муніципальні органи. Головна їхня функція – постійно переділяти місцеві бюджети відповідно до зміни впливів в області. Стала якась група впливовішою – їй належить більше благ. Хтось спіткнувся – у нього можна відібрати. Такі переділи відбуваються з регулярністю раз у кілька місяців, але при нагальній потребі збираються і позачергові сесії.

З одного боку, на Закарпатті давно вже не голосують безкоштовно. Рівень політичної корупції, зокрема, корумпованості електорату за останні рік-півтора особливо не знизився, але характер цього явища дещо змінився. Воно стало якимсь менш організованим, більш хаотичним, менш прогнозованим. Якщо раніше голоси в області скуповували одна-дві політичні сили, то тепер кількість суб’єктів такого бізнесу зростає. Восени вони можуть плутатися одне в одного під ногами. У принципі, це буде вже певна політична конкуренція – хай і не надто європейська, але яка вже є.

Ця ситуація має різні аспекти. Зараз хоча би неможливе проходження різних суто авантюрних проектів – на їх реалізацію просто не вистачить грошей. Але і про якесь змагання ідеологічних платформ чи конструктивних програм майбутніх перетворень тим більше не доводиться говорити. Усе буде більш грубо і примітивно.

З іншого боку, нещодавня Революція Гідності все-таки залишила певний слід в умах краян, чи, принаймні, збурила в душах певні емоції. Хай цей відсоток свідомих і пробуджених громадян дуже невисокий, але він претендує на те, щоб задавати тон, формувати моду, диктувати правила гри. Поки не дуже вдається, але ці зусилля гідні поваги.

Партійна система в її класичному розумінні на Закарпатті відсутня. Строго кажучи, у суспільстві, яке нікуди не рухається, і не могли сформуватися реальні партії. Чверть століття тупцювання на місці повністю розтоптали цей шанс. Через це політичні переміни у нас стали можливі тільки у формі революцій – бурхливих, видовищних, але короткотривалих і за великим рахунком малоефективних.

Натомість є окремі команди, точніше слабко ієрархізовані піраміди, які вінчаються певною політичною фігурою. У командах особисті зв’язки переважають над усіма іншими, це забезпечує їм достатню стабільність, але і робить їхню діяльність максимально суб’єктивною.

Таким чином, до чергової кампанії місцевих виборів закарпатський політикум підходить у дуже сумбурному стані. Уперше громадська думка аж настільки не готова до них. Якихось чітко сформульованих ідеалів й орієнтирів просто немає. Стан інформаційного поля зараз максимально апатичний і депресивний. Будь-яка виборча кампанія бодай трохи розбурхує його – у цьому один з небагатьох позитивних наслідків подібних перегонів.

Розхитування офіційної влади логічно вело до посилення впливу різних кримінальних і навколо-кримінальних утворень. Воно й зрозуміло – влада не терпить вакууму. Оскільки революційні представники не змогли з різних причин заповнити цей вакуум, цю роль відіграли різні сумнівні особистості.

Це особливо помітно на прикладі окремих міст і районів Закарпаття. Зрозуміло, що на місцевих виборах уся ця публіка з її дуже специфічною політичною культурою (чи, власне, з відсутністю такої) ринеться у депутатські крісла. Для офіційного Києва отримати такі ради на місцях – перспектива не надто весела. Принаймні, такий потенційний склад рад точно не наблизить наше життя до європейських стандартів.

Можна прогнозувати, що виборча кампанія проходитиме на Закарпатті під гаслами розбудови нашого туристично-рекреаційного потенціалу (особливо шляхово-транспортної інфраструктури), відродження малого і середнього бізнесу. Також нерідко згадуватимуть про перспектив агропереробної сфери. У цілому же особливих відкриттів та якихось аж надто нових ідей не очікується. Для головних політичних гравців на Закарпатті важливо просто зберегти свою присутність у радах – якщо не посилити її, то хоча би лишитися при своїх.2015-04-15
переглядів: 2738
джерело: Сергій Федака

додати коментар (тільки українською мовою, до 1000 літер):

автор:
коментар:

коментарі(44):

2015-06-11 Все
Козарь,чи пешка випала програла,пешки нема,я знав свій проіграш,нехотів себе розчаровувати.

2015-06-11 Так чи ні?
Так чи ні?

2015-06-11 Так!!!
Я иду на зов свого серця,и прислушиваюсь к своей интуиции.......................

2015-06-10 ЦЕ ПРАВДА
Я НЕМОЖУ БЕЗ ВАС! З ДЕТИНСТВА ВИ МЕНІ ДУЖЕ ПОДОБАЄТЕСЬ.

2015-06-09 до я
а ти навірно там коло стадіона тоже мусор викидуеш, бо гроші жмеш заплатити мусоровозу? а тепер як та моська ізза угла тявкаеш.

2015-06-09 Я.я.я- це тобі щобись не пиз......ів
Як кирманичі не встигають а ти сукін син видиш та чого не зробишсуботник із свойов жоноі та не визбираш то щось наметав коло сталіона тай на самому стадіоні!!!! А то лиш писати із домі знаєш!!!

2015-06-09 я
Скажіть будь-ласка, шановні керманичі Мігіря, коли буде прибрано мусор біля входу на стадіон, та нарешті припинеться щоденне труєння всіх відпочивоючих на стадіоні та діток садочка "Сонечко" димом від палання цих побутових відходів?????

2015-04-19 0000005
ЄЦ-це велика Україна!!! Айти Алкоголікам і туніатцам і балаболам,та шулерам,це великий обман для України.

2015-04-19 радикал
щур організовував теж тітушок на антимайдан відправити цю тварь за калашником

2015-04-19 свідок
Заборонити йти на наступних виборах всім тим хто давав гроші і розносив їх, купляв голоси!!!!!!!!!!!! Всю партію єц і регіонів на смітник історії!!!!!!!!!!! бют тоже зкомпроментований!!!!! і не лише партії а й всіх хто їм помагав!!!!!!!!!!

2015-04-19 Здали
Народна зрада здала всіх ,який керівник така зрада, РОЗУМУ МАЛО ТРУСІСТ ЖАДНІСТЬ ПОЗОРв МУСОРНИК

2015-04-19 Жителька
Май порядного не бувало ни до тепер ни выднині в обозримому будущому ся вжн не намічає. ФЕ

2015-04-19 69
суботу головов рда. Се порядний чоловік.

2015-04-18 103
Гнепа на вас вилізе і уха покусає всім брихунам,вовкодавам.

2015-04-18 102
ащо туповатий гнепа за його дурнуватим любовником у прольоті?

2015-04-18 101
адвокат м.икулин буде головов районои администрации

2015-04-18 псові
гавкай гавкай, майдауне вонячий)

2015-04-18 правий сектор
чечетов та інші покійні регіонали теж вигравали вибори і девони тепер все приходит з часом антимайдановцю

2015-04-18 псам
можете гавкати і скакати до неба. Вибори ви програли, популісти хренові)

2015-04-17 пс
щур організатор тітушок на антимайдан і повинен заце відповісти якщо ні то 7.62 рішить все

2015-04-17 Невірні виходіть із тіні на свівтло
Пак кто лим хоче попасти на перші шпальта у газету,покажіть свій розум публічно, і завас пак усі узнають.

2015-04-17 студент
наш редактор газети пише лише за кагебіського стукача такого самого алкаша як сам маринця із бурси. більш в газеті нема що прочитати.

2015-04-17 Вася пяний
Нехай Пилипчинець дісно пропіарить Василя селешного коментами на цьому порталі тільки вгазеті нехай всі знають хто такий васіль,може піде бити людей по селах.

2015-04-17 Лунченко
Дайте чоловікови Василю попіаритися ,неберіт гріх надушу внього така сохта,а то зачахне селище.

2015-04-17 бохманиць Вонячий хвіс.
Пилипчиниць В.В. Це людина легенди профісіональний журналіст хай вас Бог благословить В.В.А Щурь неодного на інфакт поклав пак це чмо Царя зїло,регіоновська тварюка диктатуру пак хотіла зробити,біснисмен хуїв,вонячий хвіст,на бохманиць скотину вонячу.

2015-04-17 свідок
згадайте як при януковичови щур -криса незлізав з обложки ВЕРХОВИНА на кожній газеті мало бути його фото так лиш сталін любив себе....но скоро ми надіемеся він буде головувати на бохманци мижи своіми а купецький у нього буде замом...

2015-04-17 пс
якого хрена щур василь,погрожує нашому редактору газети верховина пилипчинцю василю, і каже що його влада скоро повернеться,він щоневидит сучара що робиться з його однопартійцями в києві і дальше хвіст піднімат СКОРО ТВОЯ ОЧЕРЕТЬ РЕГІОНАЛЕ процес пішов

2015-04-17 майдаунам
своєю смертю ви не поумираєте.

2015-04-17 Рубей
А що винен бідний кощей-буришин?Думав що все весело буде?Добре що встиг ремонти в хаті куркульовські зробити руками чужими в соймах циганці зозуличці та ї секретарьков в Буківці зробити?

2015-04-17 снайпер
диви геня обись нелижав так як калаш із бузинов за свої діла щось натворив за ці роки антимайдановцю

2015-04-16 га га
диванні карателі уже рік пишуть

2015-04-16 геня
Диви снайпер,бо уже один лижить дома поламаний за крисятину.

2015-04-16 101
настоящий і достойний кандидат на голову районої адміністрації микулин микола

2015-04-16 снайпер
щУР вАСИЛЬ головний організатор тітушок на антимайдан у міжгірському районі є хлопці які готові свідчити скільки він їм платив щоб їхали в київ на аентимайдан захищати зека януковича такщо ЩУРЯТИНО паруй кустюм

2015-04-16 Пропоную
Василю селишному дати охорону ,немаловажний свідок по антимайдану.

2015-04-16 Продажні Шкури Есесовці і Туніатци.
Єдиний-Центр взяв у свою команду Росаду С.,а він пак теперь їх обсират та всяку гадость пише неправду про них,ганьба тобі Сергій.Буришина Ярема узяв пак лим думав що зміниться,але горбатого лим могила справить,дурачок ти Міша.Щуря Единий -Центр підняв дав пак хліб насушний оби гівно не здохло з голоду а він пак продав усіх за 30 срібних монет.,вот такі пероги наварили.

2015-04-16 дадут їм
дадут їм по 500 грн на голос з котрих 200 забере гнепа, 100 вкрадут у штабі іще 100 захоче взяти десятник-розносчик бабла

2015-04-16 га га
марш в Завидово свині пасти)

2015-04-15 до РОСАДИ
Слухай дурню. Забери своїх Никто кроме нас із сайту. Не рекламуй пропіарених москалів. Ти головов хоть думаш мало коли ставиш такі реклами. Та понятно тобі головноє гроші. А люди найся єбут як виберут таких в парламент ідіотів. Думай мало шо піариш бо плохо ся видит н патріотичному сайті міжгірського порталу. ми тя скоро здоймеме з посади РОСАДо главного редактора сього блога.

2015-04-15 балогівці
тепер вас будуть називати двістігривньовками?

2015-04-15 ГГ)
пустоголові єцануті втратять влдау на місцях)

2015-04-15 мент
бачий пустякам із єцу юра пообіцяв вибити гроші на підкуп дурних верховинців із балогівського бюджету?

2015-04-15 ЄЦ
Щурівські шістки які ще залишилися готуйте дипломати ,ніякі криші вам непоможут хоч будут і авторететні.

2015-04-15 Савчурок
відперестановки доданків сума не міняється.Так що перебачте изяни але ще землі й смерек мало залашилось так що виберете мене.Боя вже майже назберав на вибори.Водяри й рису,поіла й бадяги наколотив даста.Так що всі за мене поки не посадили.Бо без печатки посадят.А так голова села-самий розумний в селі-рульовий,шкіпер.Я вас заведу яу Іван Сусанін.Що як третій раз буду вже не оговтаєтесь.

останні пропозиції:

свіжі відгуки:

найпопулярніші:email: rosada@bk.ru tel: 0978388588 Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.