...

Новий рік на Міжгірщині, або У гостях у баби Катрі


міжгірський район
(всі новини)

карта сайтуНе завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.Hosting Ukraine

село завийка


Новий рік на Міжгірщині, або У гостях у баби Катрі

У кожній області нашої держави існують традиції, пов’язані зі святкуваннями. Закарпаття не стало винятком. У різних районах люди готуються до Нового року по-різному, але переважно традиції збігаються.
Краєвиди в Карпатах неперевершені, тому зимові свята найкраще зустрічати десь поблизу природи, де зима ще дійсно нагадує зиму й діти розважаються ліпленням снігової баби. Де виходячи вночі на легкий морозець, можеш спостерігати за зірками… Тож, не зупиняючись, до нас дедалі швидше наближається святкова година, і ми всі перебуваємо в останніх метушливих приготуваннях до Нового року.

Так, до прикладу, баба Катря з села Завийка, що на Міжгірщині, розповіла, що відбувається в цей період у її родині.

«Я вже трохи старша, але дуже чекаю зимових свят. Коли випаде сніг, а ти йдеш по ньому, хрустячи, озираєшся довкола на велетенські смереки в білих снігових гунях – душа відпочиває…», – замріяно каже сухенька бабця 78 років. Жваво пораючись по хаті, розповідає трохи про свою родину: «У мене 4 дітей, 9 онуків та два правнуки. У селі зі мною залишилася тільки найстарша донька, решта поїхали хто куди. Одні в місто, інші на заробітки. Я розумію, їм хочеться всього сучасного, а тут що? Тож коли збираємося всі, то місця вже не так і багато. Раніше ж особливо Новий рік не святкували. Набагато важливішим було й залишається Різдво Христове. У нашій родині так було заведено, що напередодні Нового року займалися підготовкою до Різдвяних свят. У кожному дворі тримали свиней, а в останні дні грудня різали й готували смаколики. Пам’ятаю, батько домовлявся із сусідами, і вони ходили один одному допомагати. Нас у родині було 11. Але кожен знав свою роботу. Ялинку не рубали, а прикрашали ту, яка росте на подвір’ї. Коли вона стала завелика, тоді вже ходили в ліс по малу. Та й прикраси були іншими. І шампанського не було, та й не треба його, що в ньому смачного?»

Баба Катя розповідає нам про своє життя, а руки не перестають працювати. Ось уже і малай на столі, пахучий хліб доходить у печі, огірки на тарілці, усе, чим хата багата. Господиня нас пригощає й нагадує: «Піст».

Коли вже присіли за стіл, жінка продовжує: «Але тепер стало модно їздити в гори, особливо на Новорічно-Різдвяні свята. Тож якраз у цей період з’їдуться мої дорогенькі. Доньки, невістки й онучки допоможуть стола підготувати, та й привезуть усячину. Невістка Світлана просила, щоб я дістала свій червоний кестеман, каже, рік мавпи буде, тому треба щось червоне на собі мати. Раніше ми про таке й не знали. Говорили: багатий, холодний, засушливий… А тепер – червоної мавпи.

Наготувала родина баби Катрі різноманітних салатів, звісно, не обійшлося й без традиційного олів’є. Шовдарі, ковбаси, пивниця, обов’язково холодець та свіжовипечений хліб. Відбивні й усілякі м’ясні рулети теж посіли почесне місце на столі. Була й запечена ріпа та підлива з грибами. Молоді ґаздиньки привезли куповані тістечка, однак бабця для правнуків спекла яблучний пиріг та горіхові кітлики. Зі спиртного – наливка та домашнє вино, але не обійшлося й без декількох пляшок шампанського.

Після зустрічі Нового року вся гомінка дружня родина вийшла на подвір’я, де запалювали ракети, бенгальські вогні та гучно стріляли хлопавками. Потім, сміючись, пішли вітати сусідів.

Тож свято практично нічим не різниться від інших місцевостей Закарпатської області, але краса зимового лісу, білі стежки, протоптані від хати до хати, нагадали нам, що таке справжня новорічна казка серед смерек та сосен.2016-01-12
переглядів: 1534
джерело: Марія КЕСЛЕР Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»

додати коментар (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:

коментарі(1):

2016-09-19 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Приходить зима.

свіжі новини:
(завийка)

найбільше читають:
(завийка)© Сергій Росада 2013-2019, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.