...

У ВЕРХОВИНСЬКОМУ КРАЇ ГРИБНИЙ АЖІОТАЖ


міжгірський район
(всі новини)

карта сайтуНе завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.Hosting Ukraine

село синевирська поляна


У ВЕРХОВИНСЬКОМУ КРАЇ ГРИБНИЙ АЖІОТАЖ

Лісові масиви Міжгірщини з року в рік багаті на дари природи. З-поміж них лідируюче місце посідають гриби – після малини й ожини, чорниці, кам’янки та цінних лікарських рослин, яких тут ціла фітоаптека... Боровики, підберезники, корбани, що їх прирівнюють до трюфелів, – найбажаніші трофеї для любителів тихого полювання.

Якщо влітку грибів мало, то восени – вдосталь. Тож останніми роками довкілля закарпатської глибинки стало джерелом прибутків не лише тутешніх аборигенів.

Тереблянська долина всіма визнана золотою грибною територію, а околиця малочисельного села Свобода популярна, як «столиця» боровиків. У вересні тут справжній грибний бум. Ще до зорі одна за одною газує велика кількість автомашин, ну просто як на кордонах. Асоціація, між іншим, доречна, бо в Свободі, як і в урочищах Розтока, Чорна Ріка встановлені шлагбауми, і на «зелених митницях» необхідно сплачувати за в’їзд, що викликає невдоволення в мандрівників із торбами й кошиками, або показувати спецперепустки, як візи. Такі тепер правила. Та нарід масово суне звідусіль. Така «лихоманка» мотивується кількома причинами. Найголовніша в тому, що місцеві лісові дари суперделікатесні й чудові за смаком. За калорійністю одні їх прирівнюють до хліба, інші за вмістом амінокислот – до м’яса або риби, а за кількістю мінеральних солей – до першосортних овочів. Усі сходяться на думці, що тереблянські гриби – найвишуканіша страва на столі. Інша причина паломництва викликана тим, що просторінь унікально багата урожаями біляків, тут, жартують, і сліпий може їх надибати. Насправді – кому як щастить. Корінні жителі спроможні за один раз назбирати 50 кг, а то й більше. Не бувають у кривді й далекі захожі, передусім кого зір не підводить. Та якщо не всміхається удача на боровики, то є нагода компенсувати їх апетитними моховиками, яких тут, бува, як маку насіяв.

Звісно, у цю пору рояться й приймальні пункти. Хто має домашній грибний достаток, то є шанс продати лісовий товар. Особливо він на руку безробітним, яких у гірському краї повно. Ціни, а здають біляки, як правило, неочищені, зараз коливаються від 80 до 100 грн. За кілограм «молоденьких» дають і більше. Справжню вартість їх знають за кордоном, куди й пролягає маршрут експорту спорової продукції.

Та під час тихого полювання не обходиться без курйозів. Грибна мекка розташована на межі Закарпаття та Івано-франківщини. Малознайомі з місциною часто блукають у дрімучих пралісах і потрапляють у сусідню область. Інколи стається, що повертаються до рідних домівок лиш наступного дня.

На жаль, є і випадки паскудства. На залишених без догляду автомобілях невідомі безжалісно ріжуть шини. Буває, що й усі чотири. Й на підмогу з резервними колесами когось викликати проблема. Бо нема й мобільного зв’язку. З одного боку, твердять, що це справа рук місцевих, які ніби гніваються на прибульців, бо жнуть, де не сіяли. З іншого, справедливо кваліфікують дії безбожними.

І все-таки, незважаючи на все, грибні походеньки – це щасливі лісові миті, за якими простежується азарт, не кажучи про активний відпочинок на лоні природи для зміцнення здоров’я. Отож поки не пізно – по гриби!2017-10-05
переглядів: 759
джерело: Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ

додати коментар (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:

коментарі(1):

2017-10-09 Мало грибів
Вже мало грибів. Нині лиш 3 кіла, кульок сироіжок. І за це слава Богу.

свіжі новини:
(синевирська поляна)

найбільше читають:
(синевирська поляна)© Сергій Росада 2013-2019, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.