«Я заявив, що АТО триватиме години, а не місяці. Я шкодую, що породив завищені очікування». Астанавітєсь вже))))

ЛІТОПИСЦЯ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ ПАМ’ЯТАЮТЬ НА ВЕРХОВИНІ


міжгірський район
(всі новини)

карта сайтуНе завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.Hosting Ukraine

селище міжгір'я


ЛІТОПИСЦЯ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ ПАМ’ЯТАЮТЬ НА ВЕРХОВИНІ

Лиш за здобуття Україною омріяної незалежності почала оживати яскрава постать її вірного сина Василя Ґренджі-Донського, гідність якого принижувалася і паплюжилася тоталітарним комуністичним режимом.

Його талант багатогранно й виразно проявився передусім у сфері політичного життя, літературній діяльності. Він героїчно утверджував українську національну ідею в рідному краї, ставши одним із головних творців короткочасної незалежної республіки Карпатська Україна, душею і серцем вболівав за долю української мови на теренах Срібної Землі.

З великою та глибокою шаною нині про нього мовиться в нас, на Верховині, адже він родом із цього мальовничого куточка. Народившись 23 травня 1897 року ріс у Воловому – теперішнє Міжгір’я. Про відродження світлої постаті В. Ґренджі-Донського засвідчує встановлення в селищі пам’ятника, автором якого є відомий скульптор, теж уродженець Міжгірщини Михайло Белень, заснування його музею у райцентрівській ЗОШ І–ІІІ ст. Промовистим фактом стало й присвоєння районній дитячій бібліотеці в 1997 році згідно з Постановою Кабміну України звання його іменем. Тут, наче живе і бережеться дух Василя Степановича, бо регулярно з ініціативи бібліотекарів на чолі з досвідченим працівником Євою Горовою проводяться заходи на його честь.

І з нагоди 120-річчя з дня народження літописця, який написав і немеркнучий щоденник «Щастя і горе Карпатської України», відбулася незабутня подія за участі освітян і школярів, а також керівників влади – голови райради Василя Щуря, заступника голови райдержадміністрації Ганни Вощепинець та селищного голови Міжгір’я Віталія Цімботи. Учні 3–7 класів, які є членами краєзнавчо-мистецького клубу «Трембіта», підготували літературну композицію «Співець карпатських полонин». З почуттям гордості про свого славетного земляка юнаки і дівчата у вишиванках розчулено розповідали про його тернистий життєвий шлях, щедру творчу спадщину, а відтак поклали квіти до підніжжя скульптурної споруди.

Цікавий виступ школярів доповнила Єва Горова – як про відомого українського письменника, символічно назвавши його людиною вічності, так і про широкомасштабну діяльність бібліотечної установи і зокрема численні акції краєзнавчо-мистецького клубу «Трембіта». Поділилася Єва Іванівна й враженнями-спогадами 1997 року, коли на фасаді бібліотеки відбулося урочисте встановлення меморіальної дошки на честь присвоєння книжковій скарбниці імені В. Ґренджі-Донського. У цій церемонії взяли участь як відомі діячі Закарпаття, так і поважні заокеанські гості – дочка письменника Зореслава, яка, проживаючи у США, по крупинці збирала, упорядковувала й видала творчу спадщину батька, сім томів із якої знаходяться і в дитячій бібліотеці в Міжгір’ї, та її син Марко.

Слово за цього заходу мали талановита вчителька української мови й літератури Міжгірської ЗОШ І-ІІІ ст. Марія Добоні, а також поетеса, член Національної спілки журналістів України Віра Фесенко, яка продекламувала власного авторства вірш-присвяту видатному діячу. У свою чергу керівники влади висловили щиру вдячність учасникам події за вшанування пам’яті лицаря волелюбного духу, підкресливши, що він є слава і гордість нашого краю. Василь Щур схвалив пропозицію, висунуту Євою Горовою, про перепоховання В. Ґренджі-Донського, який помер 25 листопада 1974 року в Братиславі (Словаччина), мріючи за життя про вічний спочинок на рідній верховинській землі. «Ідея повернення на Батьківщину – це наш всіх святий обов’язок», – запевнив голова районної ради, сповістивши, що з цього приводу буде запит до уряду України.

Насамкінець від райради, РДА та селищної ради за вагомий внесок у відродження історії краю, активну просвітницьку роботу серед молоді грамот удостоїлися ветерани освітянської ниви Поліна Шовак, Ганна Джахман, Віра Фесенко та Марія Добоні.


На фото автора: Донька письменника Зореслава
на відкритті меморіальної дошки2017-05-29
переглядів: 436
джерело: Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ

додати коментар (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:

коментарі(0):

свіжі новини:
(міжгір\'я)

свіжі коментарі:
(міжгір\'я)

всі коментарі

найбільше читають:
(міжгір\'я)© Сергій Росада 2013-2018, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.