...

У Річці досі носять гуні


міжгірський район
(всі новини)

карта сайтуНе завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.Hosting Ukraine

село річка


У Річці досі носять гуні

У гардеробах жителів підполонинського села ще й досі гуні.

Як у будень, так і святкові дні горяни витягають з роздягалень домоткану верхню одіж, що всюди в пригоді – за порання на ґаздівстві чи в поході до крамнички, відвідуванні храму… А як файно-весело, іскрометно танцюється коломийка у волохатому кептарі на весіллі! Не списали селяни з вжитку старомодне вбрання, бо передусім легке і тепле. А ще - екологічно чисте, не кажучи, що екзотичне. Стрій з сивої минувшини у шані як серед дорослих, так і юні – аж біліє ним село. Попит на одіж стає модним навіть в далеко інших краях, бо часто-густо у гірський осідок заскакують приїжджі, в тому числі із-за кордону, аби й собі придбати привабливий старожитній наряд.

З покоління в покоління тут передається спосіб виготовлення товару з місцевою маркою праці. З-поміж його досвідчених продуцентів -- Ганна Михайлівна Гичка. Незважаючи на поважний вік, як-не-як, а вже на підході 80-річчя, бабуся дотепер активно займається рукоділлям. Доброзичливого характеру народна майстриня під час бесіди у її оселі, що стріха в стріху з будинком сина Михайла, сповіщає, що з ранньої молодості взялася за справу, яку на зубок завчила у мами Марії та бабки Гафії. Як і її дві сестри – всього у Далідів (дівоче прізвище) налічувалося восьмеро дітей. Спонукав звичайний мотив – грошей на фабричне вбрання у родини не вистачало. До всього цей тип вважався етнічним одягом верховинців споконвіків, засвідчуючи їх своєрідну народну побутову культуру. Процес виробництва гунь розпочинається з настриженої овечої вовни – головної сировини, яку необхідно ретельно попарити, помити, вручну наскубти і чухрати на щіті. Відтак доводиться сідати за торохкотючу куделю. Найскладніше – махати. Це, коли на спеціальній палиці накручувати тонкі нитки. Ази даної процедури, як стверджує річанка, не кожній жінці підвладні – надто копітка і тонка робота. Як впоратися з цим послідовним ходом, то настає ще одна зміна – доводиться осідати кросна, які в давнину зробив для неї вуйко Михайло Попович, і ніжно-легко ткати полотно. Утворені дві поли-основи зшивають нитками з льону: пухнастий припіл – зовнішнім боком, а гладкий – внутрішньою стороною. Ощінки (застібки), як правило, робляться на свій смак різними кольорами – кожна господиня сама собі дизайнер.

Співрозмовниця каже, що для однієї гуні треба мінімум два кілограми вовни, а щоб вона була готова, то вистачає і всього місяць, якщо жона трімна. Процес виготовлення ретро-продукції завершується ще одним старовинним методом. Аби гуня стала пишно ворсистою, її закидають у валило. Це така собі прадідівська пральна машина у вигляді великої дерев’яної діжки, змайстрованої безпосередньо на потічку. За круговерті у воді, яке триває півдня або й цілу добу, вовняна мантія стає напрочуд білосніжною і дивовижно чистою. Колись на Міжгірщині було повно валил, й по кілька лиш в одному селі, а зараз вони збереглися у робочому стані в одиничних екземплярах хіба що в Річці та сусідніх населених пунктах – Буковці та Потоці.

Ганна Гичка рада за своє захоплення, бо забуте старе набуло популярності. В химерного виду річанських гунях хочуть себе бачити і великі люди. Їх купують або дарують артистам, які знімаються у відеокліпах, політиканам… Особливу душевну втіху має бабця, коли її запрошують до школи, щоб показатися серед учнівської молоді у старожитньому рукомеслі. Значить – справа житиме у наступних поколіннях. До речі, діло вміло успадкувала невістка Оля, яка працює у селі в ткацькій студії, заснованій Міжгірським профліцеєм. Не так давно Ганна Михайлівна демонструвала і майстер-клас на всеукраїнському семінарі бібліотекарів, що проходив у районі. Хвалиться не лише одними гунями, але й саморобними вовняними покрівцями, домотканими доріжками, ліжниками. Ще й як майстерно вишиває, причому без окулярів. Стіни хати аж рясніють яскраво-узористими рушниками.

Не тільки вона добра порадниця рукодільницям молодших поколінь. 83-річний чоловік Іван Дмитрович, який все трудове життя віддав ветмедицині у місцевому колгоспі, і тепер, хоч вже сили не ті, у пригоді односельчанам, безвідмовно надаючи кваліфіковані настанови за звертанні, коли до маржина раптово чіпляються якісь напасті. “Добрі люди старожили Гички, завжди у корисній нагоді”, – кажуть земляки.

На знімку: подружжя Гичків.2017-01-03
переглядів: 1290
джерело: Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ.

додати коментар (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:

коментарі(16):

2017-07-06 справедливість
Річчане що ся так печете за Маринця та за Бігаря.Та то ваші домашні,а не якісь зайди.Цапи,стукачі та то все ваше,а ви ганите.Най лиш Маринець прийде жити у свої садиби ануш як му будете прислуговувати.Та хто би чув за річчан якби не Маринець.Радутеся,що світ за вас знає.Подумайте, як лиш Христинка прославила Річку з дримбов.

2017-04-08 я
Треба на голову мішку царевича а бугалтера його клубнічку

2017-01-11 Правда
При сьому голові дороги ся ремонтую кожжий рік,вночи освітлені, діточки файно ходят в садик, а переже просирали що лиш могли- школа котра мала бути в Річці - зробили в Негрівци, на садику євнухи відмили гроші бо їм не треба садика, "поляну казок" недали чоловікови робити, а самі гузиці по Чернівцях та Тернополю на машині тьогали.

2017-01-09 Митриця
То В.Бігар малоумний голова такого іще небуло у Річці,іще один такий виходець з Річки у Тюшці так названий (ЦАП) обидва одинакові.

2017-01-09 За справедливість
А ти спробуй так пахати і зробити стільки для села як Коцур, а не пити пивко на Варті та брехні точити, то може й тобі дадуть, якщо не проп"єш той клаптик землі.

2017-01-08 За справедливість
Із запасів Сільської Ради виділили в центрі села бідному Коцуру В. землу, навпроти його бару. То той голова що працює (на людей) В.М.Бігар, якщо звідати за пай або місто під будівництво, то землі нема.

2017-01-05 Едік
Я відів то слава росіянчин забив шишку у шланг пінч го сокотив пойте на кимпиль квасу пити

2017-01-05 до Річан
Зробіть перевибори та оберіть Білака що робив на скорі в Міжгірі то порядний мущина.

2017-01-05 До відома КГБіста
Прізвище річчанського голови пишеться без м"ягкого знаку.

2017-01-05 Бігарь
Сільська Рада для ВАС відкрита .......:РІЧКА: Любі Друзі ! Я працюю для ВАС ! ВАШ БІГАРЬ !! :))))))))))))))))))))))))

2017-01-05 агентура
Маринцю не до пянок, він 12 гектарів землі в Річці оформляє оби вкрасти, а бідні річани дотепер неможуть свої колгоспні паї пооформляти, навірно вже нигда й не зможут

2017-01-04 Нарешті справедливість
А чого про підераса стукача Маринця нема ні слова??? Що Пилипчинцю вже не наливат???

2017-01-04 Василь
Пилипчинцю пишеш всяку хуйню вже не тямишся кілько раз за йедну статтю гостилитя

2017-01-04 Вінсент Джіганте
Вася напиши про школу яка красна в Річці. а ти про гуні дармоїде єден

2017-01-03 .
Аде кудиля ?

2017-01-03 До Пилипчинця
Васю,який Ви трімний.....

свіжі новини:
(річка)

найбільше читають:
(річка)© Сергій Росада 2013-2019, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.