...

Золоті руки народної майстрині Єви Карабин


міжгірський район
(всі новини)

карта сайтуНе завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.Hosting Ukraine

село нижній студений


Золоті руки народної майстрині Єви Карабин

У Карпатах найдовше збереглися давньоукраїнські принципи вишивання одягу. Порівняно з іншими етнічними групами, що населяють карпатський край, бойки мінімально прикрашали свій одяг і побутові речі, віддаючи перевагу функціональності, а не естетиці.

Вишивка Бойківщини виступає досить своєрідним художнім явищем в українському народному мистецтві. В ній більше ніж в інших районах збережений давній східнослов’янський орнамент. Бойківській вишивці притаманні основні риси, які характеризують українську вишивку загалом. Вони виявляються у подібності орнаментальних мотивів і прийомів композиційної будови і колориту.

Зокрема, в бойківській вишивці широко використовуються знаки-символи, якими свої вироби оздоблювали майстри епохи Трипілля. Для бойківської вишивки характерна чітка система розміщення геометричних мотивів у вузькій стрічці, розділеній на прямокутні площини. В основі їхній лежить ромб або квадрат, які утворюють прямокутну або діагональну сітку.

Частково бойківська вишивка збереглася в гірських селах під Бескидами на Міжгірщині, що межують зі Львівщиною. Одним із таких сіл є Нижній Студений, яке ще в недалекому минулому було одним із центрів бойківської вишивки. Нині, на жаль, в силу об’єктивних і суб’єктивних причин, кількість майстринь невпинно зменшується. Молодь майже не займається традиційною вишивкою, бо не хоче, а старше покоління в переважній більшості вже не в змозі фізично.

Але є окремі ентузіасти, які не забувають і свято бережуть традиції предків, іноді навіть не усвідомлюючи цього повною мірою. До них належить й самобутня майстриня Єва Михайлівна Карабин (Кополовець) із села Нижній Студений.

Народилась 12 січня 1951 року у селі Верхній Студений у багатодітній селянській родині. Восьмирічку закінчила в Нижньому Студеному. В 1968 році закінчила Мукачівську школу-інтернат. Згодом повернулась у рідне село, працювала завідуючою клубу в селі Потік, що є присілком Студеного. З вересня 1970 року трудилася в бібліотеці у селі Верхній Студений-Буркуші. У 1976 році влаштувалася на роботу в Нижнє-Студенську сільську раду, де працювала помічником бухгалтера. Потім – соціальним працівником в районному відділі соціального захисту до 2004 року. Того ж року вийшла на пенсію.

Вишивкою Єва Михайлівна почала займатися з 12 років. Любов до цього нелегкого ремесла їй прищепила мати, яка була вправною майстринею. Згодом вона освоїла ткацький верстат, на якому працює донині. Творчий доробок майстрині за п’ять десятиліть активної праці вражає, а її працелюбність і працездатність щиро дивує. З-під її золотих рук вийшли справжні шедеври народної творчості. Це вишивані рушники, скатертини, подушки, серветки, килими, ткані доріжки, в’язаний верхній одяг тощо.

Вона – справжня берегиня традиційної бойківської вишивки. В орнаментах, створених майстринею, прослідковуються найбільш характерні її елементи, кольорова гама, що вирізняють її від вишивки інших етнічних груп нашого краю. Йдеться про «ромб» і «квадрат», які етнологи вважають залишками культу Сонця. Характерною є також «зірочка», що утворюється поєднанням ромбів. Кольорова гама досить стримана, в орнаментах переважають поєднання червоного й синього кольорів.

Всього, зробленого її невтомними руками, не перерахуєш. Незважаючи на поважні роки, вона й нині не сидить склавши руки, продовжує творчо працювати, займається ткацтвом, в’яже на спицях, іноді вишиває, збагачуючи своїми роботами народну культуру Закарпаття.


Золоті руки народної майстрині Єви Карабин

Золоті руки народної майстрині Єви Карабин

Золоті руки народної майстрині Єви Карабин


2016-08-10
переглядів: 1771
джерело: Володимир Мишанич

додати коментар (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:

коментарі(4):

2016-08-12 ПРАВДА
Ручничок щастя ...ГІРКО..ГІРКО...ГІРКО.ПОЦІЛУНОК!

2016-08-11 до Володимира Мишанича
Пане Володимире,підіть на екскурсію в сусідні села,особливо взимку та побачите яку красу творять своїми руками молоді жіночки.А це старовинні вишивки із бабусиного сундука.А диван варта було застелити вишиваним килимом.А де фото із свіжими роботами?Приказка до вашої статті-хвали мене ротику....

2016-08-10 СУПЕР
Талант.А ВАМ ПОДОБАЄТЬСЯ?МЕНІ ТАК!

2016-08-10 Так
Золоті ручки,це правда......

свіжі новини:
(нижній студений)

найбільше читають:
(нижній студений)© Сергій Росада 2013-2019, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.