...

Походження назви сіл верхів’я річки Ріка


міжгірський район
(всі новини)

карта сайтуНе завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.Hosting Ukraine

село присліп


Походження назви сіл верхів’я річки Ріка

У верхів’ї річки Ріка на самій межі між Закарпатською та Львівською областями розміщені села Присліп, Тітківці й Завійка. Населення, яке історично проживало на території Міжгірського району, зокрема вищезазначених сіл, належить до етнографічної групи українців – бойків. Під впливом історичних, соціально-економічних, географічних та побутових факторів бойківські села розміщались в один ряд, переважно в долинах, уздовж гірських річок і потічків.

Найдавнішим селом з названих вище є Завійка, що засвідчує його назва, але нині це село є одним з найменших і виконує неосновну роль. Легенда розповідає, що село існувало із-за віка, тобто дуже давно. За іншою легендою, назва села Завійка походить від слова «завийка» – місця, де постійно дують вітри. Але таке трактування не витримує елементарної критики, виходячи з реалій, оскільки Завійка знаходиться у впадині і майже всі вітри оминають село.

Перша письмова згадка про село Присліп сягає 1599 року. Доказом цьому є знайдений в архівах герб села. В 1901 році у Віденському архіві був знайдений дивний клаптик плакату, на якому був зображений у центрі лицарський щит, ліворуч від нього бурий ведмідь, символ Закарпаття, праворуч гірська козуля — одна з найзагадковіших тварин Карпат. Це символічне зображення показувало на титульний герб жителів Карпат. На щиті проявлялись його червоні контури, що є символічним захистом. Щит розділений був по центру вертикально на дві частини. Права ділилась горизонтально навпіл. У лівій частині прослідковувалися контури ключа — символ мудрості й загадковості. У двох інших частинах були розміщені символ квітки (ймовірно едельвейс) та контур хреста — належність до християнства. Але найцікавіше відкриття чекало на науковців після року досліджень. Внизу прослідковувався надпис, що вже стерся. Детальний аналіз розкрив цей таємничий шрифт і науковцям відкрився текст, написаний латинню «PRISLOP-1392». Однозначного трактування назви цього села немає. Воно виводиться з того, що буцімто село знаходилось у лісистій місцевості з великою кількістю звірів. Щоб захистити себе й худобу від хижаків, місцеві жителі будували хати на підвищеннях, а біля них ставили дерев’яні слопці (слопи), які ловили хижаків. Люди жили біля цих слопів, тобто «при слопах», звідси й пішла назва села – Присліп. Хоча дехто пов’язує назву села Присліп з географічним положенням – при «прислопі» (проході, перевалі), але домінуючою є перша версія.

Водночас з Торунем (авт. – про яке йшла мова в попередніх номерах) формується й сусіднє із Завійкою село Тітківці. Час його виникнення, виходячи з хронології зведення церков, можна віднести до кінця ХVІ – першої половини ХVІІ ст. За легендою, тут жила тітка одного із шанованих жителів Завійки. Всі рідні і знайомі відвідували тітку, яка газдувала осібно за горою Кичера. Згодом у підніжжі гір почали оселятись й інші люди, які й назвали своє поселення – Тітківці.2016-05-17
переглядів: 1119
джерело: Марина Курин

додати коментар (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:

коментарі(0):

свіжі новини:
(присліп)

найбільше читають:
(присліп)© Сергій Росада 2013-2019, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.