Як сумна доля спіткала село під самісіньким небом


міжгірський район
(всі новини)


Не завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.


село кужбеї



Церква – єдине найзначиміше місце у світі, яка повсякчас у наших душах. У ній збираються люди, щоб у молитвах поспілкуватися з Богом і святими. Сюди приходять, щоб побути із Всевишнім і праведниками, висловити їм свою любов і стати часткою тіла Христового, храму.


Істинна правда, що Божий дім – це своєрідне небесне посольство на землі, де кожен з нас, відходячи від суєти суєт, одержує велику духовну насолоду і міцну підтримку у земному житті, це наша мала небесна батьківщина.

Високогірні Кужбеї – самобутній символ сивої старожитності. Хоча нема достовірних відомостей, але існує неофіційне твердження, що тут заснувалося одне з перших поселень на Верховині. Сумна доля спіткала село під самісіньким небом у середині минулого століття. Кужбеї померли, бо останні його жителі розселилися в інших куточках району. За винятком двох сестер Анни і Калини Бряників, котрі повернулися на батьківщину пращурів.

Слід колишнього села позначає практично тут один знак символічний – православна церква Успіння Божої Матері, яка у минувшину була найвизначнішим місцем осідку. Вона й понині гордо стоїть на маківці, ледь не торкаючись хмар своїми куполами і хрестами. Її живий дух ф незламний. Незважаючи на жодні нищівні сили – ідеологічні, природні. І все-таки сукупність кліматичних умов – полонинські вітри і шквалисті бурі, потужні снігопади у піднебессі раз за разом залишають руйнівний відбиток на храмині, яка була збудована у далекому 1937 році. Найперше на зовнішності споруди, бо саме погодні пошкодження відображаються на покрівлі. Дах перекритий за почерком предків-зодчих - драницями, що особливо милий зараз архітектурний стиль і його, звісно, зберігати навіки для історії. Та ба, всього за два десятки років він у пригоді, а відтак стає ветхим і вимагає заміни. Приємно, що щораз знаходяться милосердні християни і беруться за богоугодне діло: одні кооперуються коштами на придбання будматеріалу, інші засукують рукави і обшарпану негодами убогу церковку реставрують. Торік, приміром, до корисної справи прилучилися й молоді за віком спонсори-підприємці, зокрема, Василь Шпонтак, Михайло Шунинець, Олександр Федоренко, Михайло Тарахонич, Іван Каптур, Василь та Іван Іваниші…

Варто відзначити ще один втішний факт: з благословення, на жаль, уже покійного блаженнішого Володимира, митрополита Київського і всієї України директор культоролічного центру Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Марина Бур’янова минулої осені передала на довічне зберігання тутешній церкві старовинну ікону Успіння Пресвятої Богородиці. Цей образ, створений у другій половині ХІХ ст. напередодні був реставрований майстрами. Подарунок, як і вручена грамота – шана до храму в Кужбеях і тих, хто піклується про його належний стан. Коли така опіка Божим домом, то не заростає до нього і людська стежина, незважаючи, що Кужбеї стерто з карти населених пунктів Міжгірщини: вже понад десяток років на Івана Хрестителя відновлено проведення у ньому за Божої служби храмове свято. І на цей раз стрімкими гірськими путівцями на маківку мертвого хутірка з різних боків потягнулися людські юрби. Сюди чимчикували як з сусідніх сіл – Соймів, Репинного, Майдана, селища Міжгір’я, присілків Дениси, Заверхом... Прибули і далекі гості. “Викарабкалися” на верхів’я разом з молодими вірниками, не дивлячись на втому, навіть надто похилого віку миряни. Стільки народу тут, звісно, буває лише раз на рік з точною датою – 2 липня. Під час літургії, яку провів священик Василь Вако, у молитвах вшановувалося небесне і земне. Всі одностайно щиросердо й душевно мовили про свою присутність на торжестві: «Це – велике щастя бути у божниці, о розташована на лоні чарівної природи Карпат».

Звичайно, за празника Івана Купала не приховували безмежної радості і сестри-самітниці лісового осідку 58-річна Калина та на 15 років старша за неї Анна Бряники. Напрочуд лагідної липневої погоди аскетки у широкому колі родичів, близьких і незнайомих наче раювали у піднебессі, чим багаті, найперше зібраними лісовими дарами, тим були й раді.

Все годне статися: якщо воскресає церква, то, дивись, оживе і село…





2014-07-25
переглядів: 5558
джерело: Василь Пилипчинець

додати коментар (тільки українською мовою, до 1000 літер):

автор:
коментар:

коментарі(21):

2022-11-20 я
бомже фуууу

2022-11-20 бомж
награвав миколая убрав непозубам і пудкидав бомжацькі подарунки небеса розгнівалися бомж недогадовався що пудкидав володарці був покараний небесами більш невіділися ніколи казці кінець

2018-02-27 Рапунцель
Відтоді я блукаю лісом,харчуючись корінцями та ягодами,і весь час побивався та плакав за втраченою коханою,моєю Рапунцель

2018-02-22 суслік
я туди на зилови дрива віс об мали чим ся гріти 2 роки назад

2017-10-11 СЛОВНИК
НІ ЦЕ ТАК ...

2017-10-11 ...
Так...

2017-10-10 .
Ніколи...

2017-05-23 Володимир
до о. Василія. п.Отче, цього року на 7 липня чи буде сходження в Кужбеї?

2017-04-02 Серденько моє
Ходімо бідьласочка побачити краєвиди кужбеїв ???

2016-12-28 до о. Васілія
Припірно,але це скоріше буде...о.Васілій,в зимку там мабуть красиво.....

2016-12-27 о.Василій.
Я точно не вповім,але близько 5-6км.набереться,а може й ні.А іщи мож піднятися у то село від т.зв.Мінчермету,на тросову лавочку через річку.Правда туди дуже сильно "припірно",але зато май близько,десь на половину дороги буде.

2016-12-06 до.о.Васілія
Скільки кілометрів від розвилки (Сойми).Там чудово !

2016-12-05 о.Василій.
А май ліпше відвідати той храм у день празника Рождества Святого Іоанна Предтечі 07 липня,коли там правиться Богослуженіє.

2016-12-05 о.Василій.
До Володимир.Дорога туди є,і добиратися туди май ліпше із с.Сойми від Храму Свт.Василія Великого,що знаходиться біля Нового санаторію,правда санаторій іще не діючий.

2016-09-20 !
Європа

2016-09-19 Правда
Подобається мені тута!!!А тобі?Підем разом ???

2016-08-22 ТАК
як тута файно

2016-01-14 Володимир
Так може хтось скаже, чи туди є хоч якась дорога? Адже люди ходять туди на 7 липня....І звідки краще заходити - з Майдану чи з Соймів??? А то з коментарів я нічого так і не зрозумів...

2015-06-15 Ви вмене одна.
Важко дуже і стало лехко,і радісно.Красивого і вдалого,Вам дня моя Султана!!!Ви на горі і подали мені свою руку.Сонечко світить з гори і показує дорогу це світло яке показує,та зігріваюь промінчики Сонечка, прямо попадають в серце..............

2015-06-14 Майдан
Дуже

2015-03-03 Володимир
Дуже хотів би побувати в Кужбеях.Та маю деяку проблему з ногою... Чи важко туди добиратись?

останні пропозиції:

свіжі відгуки:

найпопулярніші:



email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.