Воздаючи хвалу Богові.


міжгірський район
(всі новини)


Не завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.


село торуньСвято-Введенській церкві, що на Міжгірщині, вже понад 200 років

У свідомості українців релігія була живим чинником не лише впродовж десятків віків, а вже багато тисяч років. Життя у єдності з природою навіювало людині пошану до надземних сил. Релігія проникає у звичаї та обряди, поєднує суто духовні елементи з національними, громадськими, сімейними та особистими.

Церкви - це єдині пам’ятки, які стоять на сторожі століть швидкоплинного часу і додають ще більшої сили незабутнім розповідям старожилів про історію села.

Архітектурною пам’яткою села Торунь є дерев’яна Свято-Введенська церква, будівництво якої датується 1809 роком. Проте, за переказами старожилів церква була збудована 1798 року. Такого датування дотримуються і жителі села.

Місце для побудови церкви було вибрано не випадково. Існує переказ, що ще раніше була вона на горі Причіл. Під час сильного вітру турна (верхня частина даху) впала на те місце, де зараз знаходиться храм.

Церква зведена у стилі барокко, але творчо перероблені майстрами іноземні прийоми та форми породили нові, своєрідні риси національної архітектури. У цьому і є унікальність цієї пам’ятки. Простота композицій, відсутність зовнішніх прикрас надають святині строгості. Силует храму особливо гарний на фоні неба, навколишніх гір та зелені.

План будування церкви в с.Торунь такий. Це сполучення трьох зрубів ― головного, центрального четверика для молільників, вівтарного прирубу зі сходу і невеликого прямокутного прирубу для притвору. Будівля складається з наземно покладених одна на одну колод, утворюючи так звані «вінці». Унікальною є церква ще й тому, що зведена майстрами без жодного цвяха і милує наше око уже три століття. У середині зруб не прикритий нічим, а стеля була вигнута на кшталт коробового склепіння. Про те, що храм будувала православна громада, говорять ікони тих часів, які і до сьогоднішнього часу зберігаються тут. Але під впливом іноземного гніту церкву було перетворено на греко-католицьку. Про це відомо із старовинних церковних книг під назвою «Шематизми».

Дзвіниця знаходиться окремо. У період незалежної України було зведено біля церкви ще й каплицю.

Покриття пам’ятки архітектури це не просто чотиригранний намет з банькою. Якщо подивитись на ілюстрацію, яка додається, то ми бачимо тип п’ятиярусної церкви, де три яруси чотиригранні, а четвертий і п’ятий - восьмигранний. І завершується покриття ковніром з восьмигранною банею. Сама церква приземкувата, а її купол високо-високо підноситься до неба.

Всередині храм розписаний малярами. У розписах дотримувались усталеної схеми розташування канонічних сюжетів. Вони займали центральну, північну і південну стіни, а також розміщувались у вівтарі. До найбільш поширених сюжетів були «Страсті Христові», «Страшний суд» та інші. Місцевий маляр Форос Ф.П. розмалював її південну і північну стіни та стелю.

Незважаючи на те, що церкву піддали ремонту, вона зберегла свою самобутність, і велично підноситься до неба.2015-09-14
переглядів: 1842
джерело: Марина Курин

додати коментар (тільки українською мовою, до 1000 літер):

автор:
коментар:

коментарі(3):

2018-01-20 о.Федір
Вальочко все що захочеш я твій раб і джин

2018-01-20 До СВЯТІШОГО о.Федора
По пяддесят чого би це

2018-01-20 о.Федір
по 50 будем валько?? ...

останні пропозиції:

свіжі відгуки:

найпопулярніші:email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.