...

ПОРА ЗБИРАТИ ГЛИВИ


міжгірський район
(всі новини)

карта сайтуНе завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.Hosting Ukraine

село вучкове


ПОРА ЗБИРАТИ ГЛИВИ

СМАЧНІ ОСІННІ ГРИБИ ЛІКУЮТЬ НАВІТЬ ВІД РАКУ

Де-де, а у верховинському краї спостерігається справжній грибний марафон. Стартує «тихе полювання», як правило, у травні, коли на деревах, в основному буках, з’являються так звані пістряки, а завершується аж із настанням зими. Хоч вершини гір на Міжгірщині вже одяглися у снігові папахи, але й зараз традиційно люди з торбами вирушають у лісові мандрівки. В цей період найбажаніші трофеї – гливи, що виростають останніми в сезоні, наймасовіше – в листопаді.

Вони, як і весняні пістряки, також здебільшого ростуть на підкошених вітровалами букових колодах чи гнилих пнях, а то й на здорових деревах – липах, тополях, осиках... Устричні гриби – існує ще й така їх синонімічна назва – за опуклою формою нагадують капелюшок, мають надзвичайно приємний запах, схожий із духмяним житнім хлібом чи мигдалем, а за кольором бувають темно-сірі чи попелясто-бурі з фіолетовим відтінком. На гливи передусім щастить поблизу села Вучкове, околиці якого обперезані буками, або під просторою полониною Кук. Зазвичай вони ростуть роєм. Трапляється, що з одного дерева можна заповнити цілий рюкзак. Правда, інколи до них і не дістанешся, бо виростають високо на дереві. Але часом ці спорові рослини знаходяться ледь не біля порога хати – на яблунях, грушах. Міжгірець Олександр Шовак розповів казус, коли на гливи натрапив біля хліва: виросли на подвір’ї на викинутому валові – свинській годівниці.


Спартанські гриби – так їх ще величають, бо не бояться перших заморозків, а за поживними якостями майже не поступаються першосортним білякам: містять білки, мінеральні речовини, вуглеводи, жири, вітаміни різних груп. Їх маринують, солять, сушать. Особливо делікатесні, коли споживати тушкованими або свіжосмаженими – після попереднього проварювання. Існує понад десяток рецептів приготування: з додаванням цибульки або часнику, сметани чи майонезу, лаврових листків, зелені тощо. Смачно їсти в парі з картоплею, хоча готують із них і супи, пироги, овочеві рагу…

Корисні гливи і в… медицині. Зокрема здатні виводити радіоактивні речовини, очищати організм від важких металів, нормалізувати артеріальний тиск, зміцнити імунітет. Японські вчені довели, що ці гриби є профілактичним засобом від появи як доброякісних, так і злоякісних пухлин.


♦ Гливи ростуть і на околиці Вучкового – переконався грибник із Міжгір’я Володимир ПИЛИПЧИНЕЦЬ (Фото автора)ПОРА ЗБИРАТИ ГЛИВИ


2017-11-14
переглядів: 508
джерело: Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ

додати коментар (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:

коментарі(0):

свіжі новини:
(вучкове)

найбільше читають:
(вучкове)© Сергій Росада 2013-2019, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.