...

«ЛІСОВА МАФІЯ» БЕЗСМЕРТНА?


міжгірський район
(всі новини)

карта сайтуНе завидуй багатому:
Багатий не знає
Ні приязні, ні любові —
Він все те наймає.
Не завидуй могучому,
Бо той заставляє.
Не завидуй і славному:
Славний добре знає,
Що не його люди люблять,
А ту тяжку славу,
Що він тяжкими сльозами
Вилив на забаву.
Не завидуй же нікому,
Дивись кругом себе:
Нема раю на всій землі,
Та нема й на небі.Hosting Ukraine

все закарпаття


«ЛІСОВА МАФІЯ» БЕЗСМЕРТНА?


РЕАЛЬНО ПРОТИСТОЯТЬ ЇЙ ПОКИ ЛИШЕ НА ЗАКАРПАТТІ

Уже третій рік, як вплив суспільства, здавалося б, примушує законодавців реагувати на всі українські проблеми, в тому числі й безконтрольного лісокористування. Але досі ні закон від 1 листопада 2015 року про мораторій на експорт ділового лісу, ні численні пікетування не покращили ситуацію. Просто якісну деревину стали оформляти як «дрова».

Щоб покласти край зловживанням принаймні в межах кордонів, розташованих у нашому краї, голова ОДА Геннадій Москаль видав розпорядження, за яким розміри паливної деревини для експорту обмежені довжиною 1 метр, а якщо їхній діаметр перевищує 16 см – мають бути розколоті на частини. Нічого нового – це вимоги держстандарту, які, втім, не прописані у Митному кодексі. І цим активно користувалися ділки. Коли лазівка закрилася, на наших прикордонних залізничних станціях стали накопичуватися вагони з колодами із різних регіонів України (крім нашого). Їх уже набралося близько двохсот: митники чесно виконують розпорядження – не пропускають за рубіж. А відправники, замість порізати колоди на метрові шматки, якщо це справді дрова (ми ж розуміємо, що це далеко не завжди так), воліють чинити психологічний тиск і шукати лобістів… То чому «лісова мафія» така сильна і вперта?

ЛІСОВА ШКОЛА КОНТРАБАНАНДИ. ТРОХИ ІСТОРІЇ

Відповідь на це питання слід шукати ще в часи президента СРСР Горбачова, який дозволив займатися зовнішньо­економічною діяльністю всім суб’єктам.

Старше покоління директорів (а всі підприємства тоді були державними) пам’ятає цю схему – партнерові в Угорщину вивозили партію деревини на суму скількись там мільйонів доларів (на той час це були страшні гроші). Як тільки сировина потрапляла за кордон, тамтешня фірма розпадалася, партнери, продавши кругляк, зникали. В підсумку держпідприємство не отримувало грошей і не могло повернути собі деревину, а директор, мовчки отримавши свою частку з тих мільйонів, уголос нарікав на клятих зарубіжних шахраїв.

Згодом схеми мінялися, але канали збагачення за рахунок держави залишилися на всі наступні роки. Спинити цей корупційний ешелон, який мчить на всіх швидкостях, дуже важко, а то й небезпечно – адже йдеться про мільярдні суми, які надходять день у день безперебійно. Була спроба, розповідає Василь Устич (брат екс-губернатора Закарпаття Сергія Устича, має багаторічний стаж у деревопереробці) створити механізм контролю за лісокористуванням. Ще за першої каденції Геннадій Москаль підписав проект документа про блокову схему лісокористування. Він навіть пройшов схвалення керівництва «Укрлісгоспу». Суть проста – на конкурсній основі визначається підприємство, яке бере на свою відповідальність весь блок лісокористування – вирубку й реалізацію, будівництво доріг, відновлення лісу. А фахівці лісгоспів мали контролювати законність, відповідність вимогам, дотримання екологічного балансу тощо. Але цей документ лісова мафія «зарубала під корінь» – втрачати вплив на розподіл краденого ніхто не хотів. А схему побудували таку, яка не має жодних реальних перепон для розкрадання, тому що ведення всіх функцій без винятку передали лісгоспам. Тобто лісгосп сам визначає, скільки є лісового запасу, скільки і де рубати; і в той же час сам себе контро­лює – сам себе штрафує за порушення, сам від себе приймає акти виконаних робіт... При цьому керівник лісгоспу повністю залежить від того чиновника, який його ставить директором. Зрозуміло, якщо в чиновників виникла можливість безкарно отримувати з кожного кубика долар, потім два, потім три, потім 10 (!) доларів, то чимало з них не утримається від спокуси.Заборону на експорт лісу нейтралізували помахом мізинця

Таким чином бандитський ешелон набирав розгону, з року в рік нарощуючи експорт деревини, який у 2014 році порівняно з 2006-м зріс майже вдвічі, в тому числі обсяг паливної сировини взагалі збільшився втричі! У нас що – втричі збільшилася площа лісів?

Із 2014-го голоси активістів, які протестують проти вирубки карпатських лісів, стали більш впливовими. І нарешті в листопаді 2015-го був прийнятий закон про мораторій на експорт кругляка. Однак лісова мафія помахом мізинця нейтралізувала його дію, і жоден вагон навіть не пригальмував, перетинаючи кордон. Просто всю деревину автоматом переоформили як дрова, а щоб якийсь занадто законослухняний митник не спробував зупинити контрабанду на кордоні, було заблоковано фінансування експертизи. А без офіційного підтвердження це може бути сто раз ділова деревина чи навіть готові меблі – за документами все пройде як паливний лісоматеріал. Не кажучи вже про можливість під виглядом дров переправляти будь-що – зокрема сигарети. Принаймні у 5-ти затриманих на Закарпатті вагонах виявлено порожнини загальним об’ємом 75 кубів. Що там було насправді – ніхто не знає.

Впевненість у безкарності видно з того факту, що закордонні контрагенти, тобто отримувачі деревини, яку затримали цього року на Закарпатті, не підтвердили, що чекають дрова – всі використовують ділову деревину. Про це йдеться в «НЗ» за 9 липня, правда, на той час все-таки одна словацька фірма відповіла, що домовлялася про паливну деревину.

Ці факти означають: із лісоматеріалами таке відбувається скрізь. Не випадково кількість експортованої ділової деревини на папері зменшується, а паливної – зростає: у 2015 році Україна експортувала паливну деревину до 34 країн, а обсяги досягли рекордного рівня – 2055 тис. м3, що на 16% більше порівняно з 2014-м і втричі – порівняно з 2006-м. Однак наголошуємо, що закарпатські лісгоспи «дрова» на експорт не женуть – у нас є внутрішній споживач.

ПРОЗОРіСТь ПРОТИ СПРОБ «ПОРІШАТИ ДІЛА»

Отже, навесні цього року закарпатські митники зробили те, що мали зробити – затримали майже 200 вагонів із різних областей України за підозрою в невідповідності з документами. Фінансування експертизи таки розблокували, і вже майже третина вагонів пройшла перевірку.

Опір із боку лісовиків був шаленим. У відомчих ЗМІ звучали заяви про «недопустимість», мовляв, усі документи в порядку, в пресі пішли репортажі про неможливість спинити нелегальну вирубку, тому що це спосіб виживання простих гуцулів, і буде соціальна катастрофа. Такі «картинки» в ЗМІ. Правда, жодного разу в цих репортажах не згадується, як покращився побут гуцулів, поки закон не прийняли. Невже теж утричі, як і експорт паливної деревини? Скільки дитсадків, шкіл, доріг у цих селах побудували внаслідок трикратного зростання експорту? Мовчок? Зате лісовози справно розбивають і так латані-перелатані шляхи.

Лісові братки «ідеологічною обробкою» не обмежилися. Вони демонструють і більш жорсткий вплив. Як наслідок, один із наших співрозмовників (компетентний у лісокористуванні й експорті) в останній момент відмовився від спів­праці з журналістом і заборонив подавати будь-яку інформацію, пов’язану з його діяльністю. Що ж, буває...

Тим часом на Закарпатті все-таки вдалося розпочати експертизу затриманої деревини за замовленням митниці. На момент її проведення 6 липня проходив Всеукраїнський науково-практичний семінар. Як сказано на сайті Закарпатської ТПП, до роботи семінару долучилися представники обласних управлінь лісового і мисливського господарства. Програмою були передбачені й практичні заняття для учасників, зокрема відвідання митного поста «Залізничний» Закарпатської митниці ДФС та здійснення разом із митниками поглибленого митного огляду й контрольного виміру затриманої на кордоні деревини. Як розповів один із слухачів семінару, процедура дуже громіздка і проводиться комісійно, у присутності представників різних організацій. Врешті й самим відправникам вручили рулетки, вони записували розміри ділової деревини, яка, за їхніми документами, йшла як паливо. Тобто було наочно продемонстровано, що за умов прозорості ніякі спроби «домовитися» не спрацюють.

Дія закону має мінуси, але відповідати за все повинні порушники

Як і в будь-яких випадках, коли метастази розповзлися по всьому організму, спроба повернути вирубку й експорт у законне русло має й негативні наслідки.

Затримка вагонів на Закарпатті не виняток – адже це означає не лише втрати контрабандистів, а й справді втрати для бюджету та соціальні наслідки. До того ж у вагонах знаходиться переважно бук, який у гарячу пору починає псуватися. Може виникнути ситуація, коли фінансування експертизи знову затягнеться, і доки вона закінчиться (тобто доки дрова переоформлять на ділову деревину), бук і справді стане дровами. Але за кордон вони йти не можуть, поки повторна експертиза не підтвердить, що це вже справді дрова. Знову фінансові втрати. Але в підсумку за це мають відповісти ті, хто порушив закон, а не ті хто, його виконує.

Чи рятує це якось екологічну ситуацію в Україні? На жаль, ні. Справа в тому, що процедура затримки й експертизи проводиться тільки на пунктах Закарпатської області, а через інші точки перетину вагони летять за кордон – аж куриться. В тому числі й ті, які вчасно переспрямували з закарпатського маршруту на інші. А значить, вирубка лісу триває.

Отже, які висновки? У будь-якому випадку пріоритетом у роботі має бути дотримання закону. Інша справа, що мораторій на експорт буде ефективний лише за умов рішучої реформи всієї системи лісового господарства, повної прозорості в її діяльності. Ліс – наше спільне багатство. На нього має право не лише лісоруб, а й його внуки-правнуки, для яких це багатство мусимо зберегти.2016-07-25
переглядів: 1369
джерело: Василь ГОРВАТ

додати коментар (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:

коментарі(1):

2016-07-27 Будришин
Ха ха ха

свіжі новини:
(закарпаття)

найбільше читають:
(закарпаття)© Сергій Росада 2013-2019, email: ser.rosada@ukr.net Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Адміністрація може не поділяти думку авторів. Адміністрація залишає за собою право редагувати надані матеріали. У разі копіювання матеріалів гіперпосилання на «Міжгірський портал» обов’язкове.